Stručná charakteristika slezské punk & HC scény


V Těšínském Slezsku (dále jen Slezsko) moc kapel nepůsobí, ale přesto určitě stojí naše scéna za zmínku. Kdybych měl obecně shrnout situaci ve slezsku (TJ od Mostů u Jablunkova po Bohumín - Ostravu nepočítám) tak není sice perfektní, ale není ani špatná. Působí zde občanské sdružení Liberte se sídlem v Českém Těšíně, které pořádá akce, přednášky, koncerty a vůbec další věci zaměřené na alternativní kulturu. Ale k hudbě. Podle mě nejvýraznějším hudebním tělesem jsou Geltshit z Českého Těšína, který hraje streetpunk s politickými texty a je to skutečně řízný a silný punk. Texty o něčem má i Raincoat 34, což je kapela křesťansky založená, nicméně její melodický punkrock či jak říkají jiní punk&roll si našel hodně lidí. Agresivněji pojaté texty má i Uwaga Trucizna z Třince, která hraje v zajímavém složení bez basy takový anarchopunk, obecně zvaný truciznapunk, neboť takový zvuk jaký ukazuje UT neuslyšíte u žádné jiné kapely. Skupina Psací stroj, která hrála surový punk se rozpadla. Reparators hrajou pogopunk s vymakanou basou, která, si myslím, jim už občas přerůstá přes hlavu a začíná to jít do punku á la blink182 (doufám, že nikoho neurazím, ale ten poslední song s tím zpěvem "ná ná ná ná náná" tak fakt zní, Pepe !) Z Třince je taky kapela the Rohlík, což je punkrock s nenáročnými texty spíš pro pobavení. Takylidi z Třince jsou považováni za grungepunk, ale hrají už asi 6 let a jsou skutečnou legendou, o čemž svědčí i to, že předskakovali třeba NVÚ a Aqua Silentia. V Těšíně ještě působí polská kapela Glaider, která hraje jak sama říká shitcore punkrock. Co se HC týče tak nejsilnější HC kapelou je Love Joy, rovněž godarchy HC ale perfektní, řízný a hlavně rozmanitý. HC hrajou také Tambora z Mostů u Jablunkova, Growing Fear z Třince nebo je tu i crossover Tombouctou, ale tyhle kapely se nijak neangažují na DIY scéně. Dále zde působí mnoho stylově nezařaditelných kapel, které by se daly zařadit do alternativní scény, takže je už jen vyjmenuju:
24.července, Flanel Flood, Posraná Prdel, Frighten Money, Piblokto, Scound, Primitive Go, Retards, Frontier, Hakuna Matata a určitě bych sem napsal i Cerebral Turbulency, protože zpěvák je z Třince.

Míst, kde se nejčastěji pořádají koncerty moc není. Jsou to Bar-ROCK-O, Harenda music club, Rock Café Southock, Klub Q Bystřice, Dziupla, Jazz Club, Bedrunka, Stružník.

Ziny byste hledai marně. Pokud vím, tak je tu jen Ohníček od Albánce a Mrtvé Ikony od APS (Anarcho-Punk Slezsko).

Osobně si myslím, že scéna v našem kraji na tom není zle, ale bylo by dobré, kdyby se sem dostaly i jiné kapely, protože je nuda chodit celý rok na tytéž skupiny. A stejně tak by si i hodně kapel ze Slezska zasloužilo jet někam pryč :-)) .

odkazy
the ROHLIK http://therohlik.wz.cz
Uwaga Trucizna http://uwagatrucizna.unas.cz
Glaider http://glaider.zde.cz

mail
Anarcho-Punk Slezsko apslezsko@post.cz
- Mrtvé Ikony zine, distro, knihovna, pořádání akcí
-"Vaše alternativa proti konzumní společnosti"

Pro My Way Palo Pilch (APS)
vicious_is_back@centrum.cz

Punk a ***Core v Moravskoslezském kraji

Tímto článkem bych chtěl trošku doplnit článek od Pala. Takže scéna se ani nedá pořádně rozdělit, protože zde splývají punk-hc-ska dohromady, a v tomto zastoupení je i největší počet koncertů. O ska jsem již psal, takže teď o tom punku a hc. Takže začněme Ostravou. Zde působí Oi! punková Degradace, kteří mají texty o tématice skins&punks, antifašismu a tak docela nechápu jejich děkovačky “umělcům“ ze Skrewdriver, o kterých všichni víme, co to je za sračku. Dále zde působí grindcoreoví řezníci Cerebral Turbulency, hrající docela masakrálně. Mince Core zastupují Malignant Tumour, jež vidět na koncertě je velký zážitek, už jenom proto, že skupina na sebe narve všelijaké paruky, brýlky atd…a to už nějak vypadáJ . Sheeva Yoga- kapitola sama pro sebe. TOTÁLNÍ CHAOS, naprosto nevídaná směs. Skladby se v rychlém tempu přenášejí z grindu do ska, pak chvilku klidná pasáž, jazz a nevímco všechno. Prostě BRUnTÁL. Aqua Silentia ekopunk, s přemýšlivými texty, proti pokusům na zvířatech, náckům…Texty jim psal myslím jejich bývalý manažer, jak to je teď nevím. Po hudební stránce také pěkné. Dále ještě punkový Masový Hrob Kultury. Další městečko, ve kterém se zastavíme jen skokem je Opava. Známé to město už jenom počtem lidí hlásících se k pravicovým ideologiím, ale i zde můžou fungovat oi! punkoví Proti Směru. Texty o unitování mezi skins a punks, o staré anglii…Přerov. Zde hrajou SxE Screaming For A Change, hlásající myšlenky Straight Edge. Chytré texty. Třinecká banda punkrácká je také velmi silná. Dlouho zde působí Taky Lidi. A pak novější skupiny jako Reparators, nebo The Rohlík/Orlová- Třinec s ženským zpěvem/.Nesmím zapomenout na crustíky Šáša Crusty. Přesouváme se po železniční trati směr Český Těšín. Mezi Třincem a Těšínem je ale něco jedovatého! Raz, dwa, Trucizna! Uwaga Trucizna anarchopunk Třinec-Český Těšín. V Těšínku působí také velmi dobrý A-StreetPunk s ženským zpěvem Geldshit a samozřejmě punkcorerokenrole bande Raincoat 34/PUNK SALVATION!/. Glaider –vybroušený punk s velmi dobrou hudbou. Za hardcore zde kopou hlavně godarchy kapely jako Lovejoy- newschoolhc a ještě bych chtěl zmínit již se rozpadnuvší .Skream…!. Punkcoregrunge hrajou noví Chlupki z dupki. Z Těšína vyjíždí vlaky co čtvrthodinu a kam jedou? No kam jinam než do Dětmarovic a z Dětmarovic to je už jen kousek do Orlové. Orlová, město, které se řadí mezi nejvíce “nacistické“(je tu hodně nácku, no). A zde Hibakusha crusting grind. Dále G.O.R.E. grindcore nářez. Disfigured Corpse- ultra-mega-violence-core. Zařadím i blackmetalovou Tezcatlipocu.Také zde hrajou nově založení ZPS/Ze Psa Střevo/- crustpunk. Naprostou legendou orlovské a vlastně celé české a potažmo i světové punkové scény je S.K.L.A.D. anarchopunk v čele s Petrem Kvíčalou drtí crustpunk již od roku 1981. O nich v samostatné historii.

Pro My Way DAN